ISPARTA SENİRKENT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMİNERLERİMİZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Senirkent Kaymakamımız Sayın Eşref AKÇA Liderliğinde  Senirkent İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Senirkent Belediye Sinema Salonunda, Dr.İsmail Hakkı Anadolu Lisesinde, Senirkent Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde ve Büyükkabaca Belediye Düğün Salonunda  dört ayrı "Madde Bağımlılığı ile Mücadele Semineri" verildi.
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE SEMİNERLERİMİZ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Yeşilay Derneği Eğitim Başkanı Ahmet AYDIN, Gençlik Spor İl Müdürlüğü Personeli Yaşar ERBİL, Şehit Muhsin Kiremitçi İ.H. Ortaokulu Rehber Öğretmeni Vildan ÇETİN, ve Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Anıl KELEŞ konuşmacı olarak katıldığı seminerimiz Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kaymakamımız Sayın Eşref AKÇA’nın açılış konuşması ile başladı.

Kaymakamımız Sayın Eşref AKÇA seminerin sorunsuz şekilde icra edilmesi ve katılımın yüksek olması için her türlü planlamayı ve çalışmayı bizzat kendisi sevk ve idare etmektedir. Öğrenci velilerimizin katılımını en üst düzeyde tutmak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzce okullarımızda yapılan çalışmalara ek olarak Kaymakamımız Sayın Eşref AKÇA, Cumhuriyet Savcımız Sayın Emre YILDIZ, Jandarma Komutanımız Sayın Eser ÖZEL, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin TURAÇ ve Büyükkabaca Belediye Başkanı Ali İhsan TEMURÇİN ile birlikte Senirkent ilçe merkezi ve Büyükkabaca Kasaması’nda bulunan kahvehaneleri dolaşarak halkı seminere davet etmişti. Yapılan bu çalışmalar sayesinde gün içerisinde dört ayrı zamanda dört ayrı yerde tekrarlanan seminerlerin tamamında salonlar doldu, senirkent halkı ve öğrencilerimiz seminere gerekli ilgi ve alakayı gösterdi.

Yeşilay Derneği Eğitim Başkanı Ahmet AYDIN YEŞİLAY’ın genel amaçları ve seminer konular hakkında genel bilgiler verdikten sonra sözü Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Anıl KELEŞ’ e bıraktı. Bağımlılık hakkında bilgi veren Anıl KELEŞ “insana zarar verdiği bilindiği halde kullanımına devam edilen her şey bağımlılıktır” dedi. Teknolojiden, markaya her konuda bağımlılık olabileceğini vurgulayan Anıl KELEŞ bugünkü asıl konunun madde bağımlılığı olduğunu vurguladı. Madde bağımlılığının ülkemizi nasıl tehdit ettiğini anlattı. Madde bağımlılığından kurtulmanın en etkili yolunun HİÇ BAŞLAMAMAK olduğunu söyledi. Ailelerin çocuklarına gerekli şekilde sahiplik edemediği, gerekli ilgi ve alakayı gösteremediği için hızla yayılan bağımlılık illetinin ulaştığı boyutları anlattı.

Daha sonra söz alan Şehit Muhsin Kiremitçi İ.H. Ortaokulu Rehber Öğretmeni Vildan ÇETİN ise teknoloji bağımlılığı üzerinde durarak “üretilme ve geliştirilme gayesi hayatımızı kolaylaştırmak olan teknolojinin bilinçsiz ve gereksiz kullanıldığında hayatımızı nasıl olumsuz etkilediğini” hayattan örneklerle açıkladı. İletişim çağında aynı evde, aynı odada birbirimizle kuramadığımız iletişimi çok uzaklardaki insanlarla kurmaya çalışıyoruz. Çoğu zamanda başlangıçta eğlenceli olarak başlayan bu sanal iletişimin sonu hüsranla bitiyor. Anne babalar olarak bizler hem kendimizi hem de çocuklarımızı teknolojinin, özellikle internet, telefon ve televizyonun tehlikesinden kurtarmak zorundayız dedi. Anne ve babaların çocukları ile kaliteli zamanlar geçirerek onlardan sevgisini ve ilgisini esirgememeleri gerektiğini vurgulayan Vildan ÇETİN çocuğunuzun arkadaşlarını eleştirmek yerine onunla, çocuğunuzla siz arkadaş olun. Uygun zamanları kollayarak yerinde ve zamanında yapacağınız müdahalelerle çocuğunuzu ona zarar veren arkadaşlarından uzaklaştırın. Yoksa yasak koyarak, onunla bir daha görüşmeyeceksin diyerek çocuğunuzu kurtaramazsınız dedi.

Gençlik Spor İl Müdürlüğü Personeli ve Tekvando Milli Takım Antrenörü Yaşar ERBİL ise “Çanakkalede, Sakaryada, bizi yenemeyenler, 15 Temmuzda amacına ulaşamayanlar kendi paramızla kendi yavrularımızı zehirleyerek amaçlarına ulaşmak üzereler. Ama bizler uyanık olursak, bizler evlatlarımıza sahip çıkarsak, onlardan sevgimizi ve desteğimizi esirgemezsek dün olduğu gibi bugünde, yarında bu şer odakları amaçlarına ulaşamayacaktır” diyerek başladığı sözlerinin devamında bağımlılığın ve uyuşturucunun bir ailenin yaşamını nasıl etkilediğini can alıcı örneklerle anlattı. Yaşar Beyin anlattıkları salonu dolduranlara duygusal anlar yaşattı. Ailelere seslenerek “ben eğitimliyim, benim çocuğum yapmaz, bizim sülalede, bizim kabilede bu illet bulunmaz, ben dindarım, ben muhafazakârım diye düşünerek gafil davranmayın yaşayan herkes bu tehlikenin altında bir gün hepimiz bu illetle karşı karşıya kalabiliriz  o nedenle yapacağımız ilk iş inkar ve gizlemeyi bırakıp bir an önce durumu kabullenip bu illete bulaşan yavrularımıza sahip çıkmamız gerekir dedi. Yöneticisi olduğu dernekle Sayın Valimiz himayelerinde neler yaptıklarını anlattı. Bugüne kadar yüze kadar genci bu illetin acımasız pençesinden kurtardıklarını anlattı. Spor ve Mehteran eğitimi ile başardıklarını anlattı.

 

Son olarak söz alan İsmail Kardeşimiz de anne ve babalara seslenerek “çocuklarınıza maddi imkanlardan önce manevi imkanlar verin. Onlara sevgi ve ilgi gösterin. Sevginizi gizlemeyin. Çocuklar sadece maddi imkanlarla, markalı yiyecek ve giyeceklerle, sınırsız harçlıklarla, arabalarla, en pahalı özel okullarda okumakla mutlu ve sağlıklı olmuyor. Onlara en başta ilginizi verin. Onlarla konuşun. Birlikte etkinlikler yapın. Yürüyüşe, alışverişe gidin. Yanınızda gezmelerine müsaade edin. Yoksa sizin göstermediğiniz bu ilgi ve alakayı sokakta, arkadaş ortamında arıyorlar. Karşılaştıkları yanlışlara bir gün, iki gün dur diyebiliyorlar sonra kendileri de o yanlışın ortağı oluyorlar” dedi. Suça ve yanlışa bulaşan her çocuk dışlanıp kendi haline bırakıldığında en yakınındakilerden başlayarak herkesi bu suçun içerisine çekmek için uğraşıyor dedi. Bu çocuklara sahip çıkılıp ilgi gösterilmesi gerektiğini anlattı. Sayın Valimizin verdiği destekle ayakta duran bu dernek sayesinde hayatının nasıl değiştiğini nasıl sağlıklı bir ortama kavuştuğunu anlattı. BU nedenle Sayın Valimize, bu semineri düzenleyen Sayın Kaymakamımıza, kahvehane kahvehane dolaşıp halkı bu seminere davet eden Cumhuriyet Savcımıza, Karakol Komutanımıza, Emniyet Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve salonu doldurup sonuna kadar semineri takip eden Senirkentlilere teşekkür etti.

 15-02-201815-02-201815-02-201815-02-201815-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-201816-02-2018

Hükümet Konağı Kat3 Senirkent ISPARTA - 0246 511 48 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.