ISPARTA SENİRKENT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN TURAÇ´IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN TURAÇ´IN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK ve ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Atatürk’ün “En beğendiğim eserim” dediği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 98. kuruluş yıl dönümü bugün tüm yurtta, bayram olarak kutlanmaktadır. Ulu Önder, ulusal egemenliği armağan ettiği çocuklara şöyle seslenmiştir: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.”

Milletimiz, tarihinin en sıkıntılı dönemini 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamıştır. Bağımsızlık ve hürriyetimize kasteden düşmanlar, milletimizi tarihin bir öznesi olmaktan çıkararak, tarihin tozlu raflarına göndermek istemişlerdir. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin 98 yıl önce bugün Ankara´da açılması tarihimizde önemli bir dönüm noktası olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı bu gün, milletimizin bağımsızlık yolundaki kararlılığını ve geleceğe ilişkin umudunu dünyaya ilan ettiği gün olmuştur. Genç, yaşlı, kadın, erkek bütün ferdi ile omuz omuza veren milletimiz, hürriyet ve bağımsızlığına kasteden düşmanlara karşı destansı bir mücadele vermiştir. Ülkemizi işgal ederek özgürlüğümüzü ve vatanımızı elimizden almaya kasteden düşmanlarımızdan aman dilenmeden çok zor ve ağır şartlar içerisinde olmasına rağmen şeref ve haysiyetini koruyan milletimiz, elde ettiği zaferle al bayrağımızı özgürce göndere çekmeyi, İstiklal Marşımızı tüm dünyanın yüzüne haykırmayı başarmıştır.

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım ! Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım.” Diyerek kendisine vurulmak istenen tüm prangaları kırmıştır.

Bu başarıların sayesinde gerçekleştirilen Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açılışı 1927’ye kadar “23 Nisan Millî Bayramı” olarak kutlanmıştır. İlk kez 1927 yılında bugünkü adı Çocuk Esirgeme Kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti tarafından ilan edilerek Atatürk himayesinde Çocuk Bayramı olarak kutlanan bu bayram 1935 yılına gelindiğinde   1922 ‘de saltanatın kaldırılması nedeniyle 1 Kasım’larda kutlanan Hâkimiyet-i Milliye Bayramı ile birleştirilmiş ve “Hakimiyet-i Milliye ve Çocuk Bayramı” olmuştur. 1980’den sonra ise bugünkü ismini alarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" şekline dönüşmüştür.

1979´da, ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmanın gururunu tüm çocuklarımıza öğretmek ve yaşatmak bizlerin görevi ve sorumluluğudur.

Çocuklara armağan edilmiş olan bu özel bayramda, daha yaşanabilir,  daha huzurlu ve daha güçlü yarınlar için çalışırken, 23 Nisan 1920 ruhunu her zaman koruyacağımızı belirtmek istiyorum. Çocuklarımızın, gözlerindeki ışık,  onların bitmeyen umutları ve hayalleri bizlere güç verecektir. Hedefimiz, çocuklarımızın barış, huzur ve kardeşlik dolu bir dünyada yaşamalarını sağlamak ve hayallerini gerçekleştirebilmeleri için onlara destek olmaktır.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak en büyük arzumuz, çocuklarımızın güvenli ve sağlıklı ortamlarda, iyi bir eğitim alarak, kendi milletine ve tüm insanlığa faydalı olabilecek özgür bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Yarınlarda ülkemizin sorumluluğunu devredeceğimiz çocuklarımızın milli ideallerimize sarılmaları, manevi değerlerimizle donanmaları ve tüm dünya ile iletişime açık olarak yetişmeleri en büyük temennimizdir.

Bu inanç ve düşüncelerle 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bizlere bağımsız ve hür bir ülke bırakan Birinci Meclisimizin cesur ve fedakâr üyelerini saygı ve şükranla anıyorum. İstiklal mücadelesinden bu güne özveriyle bu vatan için görev almış ve aldığı bu görev uğruna canından vazgeçmiş Anadolu´nun her bir evladına rahmet diliyorum. Bu anlamlı günde coşku ve neşemizi artıran sevgili çocuklarımızın ve tüm milletimizin bayramlarını en samimi duygularla kutluyorum. Tüm Dünya Çocuklarına barış, neşe, sağlık ve mutluluk diliyorum.

 

 

Hükümet Konağı Kat3 Senirkent ISPARTA - 0246 511 48 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.