ISPARTA SENİRKENT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN TURAÇ´IN KARNE MESAJI

Çocuklarımızın bugün aldığı karne okul, aile ve öğrenci üçlüsünün ortak eseridir.
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ HÜSEYİN TURAÇ´IN KARNE MESAJI

Bizim için en sevindirici olay çocuklarımızın var olmasıdır.

Değerli anne ve babalar her yıl olduğu gibi bu yıl da zaman hızla akıp geçti ve 18 Eylül 2017’de başlamış olduğumuz maratonda ilk yarının sonuna geldik. Bu gün sizler için son derece anlamlı ve mutlu bir gün. Bugün baba olmanın, anne olmanın sevincini doyasıya yaşayacaksınız. Bugüne kadar neşe ve sevinçleriyle okullarımızı, sınıflarımızı şenlendiren yavrularınız ellerindeki karnelerle size koşacaklar.

Size tavsiyem karneyle gelen çocuğunuzu evinizin dış kapısında karşılayın ve karneye bakmadan önce çocuğunuzun gözünün içine bakın. O’na “canım yavrum iyi ki varsın, seni çok seviyorum” deyin. Size bu gururu bu sevinci yaşatan Rabbime şükredin.

Unutmayın ki anne ve babalar olarak bize düşen görev evlatlarımızı koşulsuz sevmek ve onlara koşulsuz destek olmaktır. 

            Çocuklarımızı güzelce karşılayıp onlara sevgimizi ilan ettikten sonra gerçekten buna inanarak “evet, şimdi karnemize bakalım” deyin. Çünkü bakacağınız karneler sadece çocuğunuzun eseri değil. O karnede sizlerin eğitime ve evlatlarınıza olan ilginiz ile çocuklarınızın derslere ilişkin bilgilerinden oluşan notlar göreceksiniz. Karnede gördüğünüz notlar istediğiniz gibi olsa da olmasa da bilin ki o notlarda sizinde payınız var. Ne kadar payınızın olduğunu ölçmek istiyorsanız aşağıdaki karneyi kendiniz için doldurun lütfen. Eğer karşılaşmış olduğunuz karne istediğiniz ya da hayal ettiğiniz gibi değilse bilin ki ikinci dönem size düşen sorumluluk daha büyük olacaktır.

1

Öğrencimizin okula devamlı gelmesini sağladınız mı?

 

2

Öğrencimizin okula temiz ve düzenli gelmesini sağladınız mı?

 

3

Öğrencimizin ödevlerini kendi başına yapmasına ortam hazırladınız mı?

 

4

Öğrencimizin ödevlerini ve derslerini kontrol ettiniz mi?

 

5

Öğrencimize ders çalışma ortamı sağladınız mı?

 

6

Öğrencimize örnek bir rol-model oldunuz mu?

 

7

Öğrencimizin arkadaşlarından haberdar mısınız? Takip ediyor musunuz?

 

8

Öğrencimizin ilgi, istek ve yeteneklerinin farkında mısınız?

 

9

Öğrencimizle sağlıklı bir iletişim kurabilmiş misiniz?

 

10

Öğrencimize gerekli araç-gereç ve kaynak sağladı mısınız?

 

11

Okul İdaresi ve öğretmenimizle işbirliği yaptınız mı?

 

12

Çağrıldığında toplantı ve seminerlere katıldınız mı?

 

13

Kitap Okumada Öğrencimize örnek oldunuz mu?

 

14

Öğrencimizin psiko-sosyal gelişimine katkı sağlayacak davranışlarda bulundunuz mu?

 

Siz değerli velilerimizden bir diğer ricam da karnelerin not bölümlerine baktığınız kadar davranış notu, öğretmen görüşü, okunan kitap sayısı ve devamsızlık bölümlerine de bakın. Unutmayın ki çocuklarımızın öğrenim hayatı kadar eğitim hayatı da önemlidir.

            Karşılaştığınız karne nasıl olursa olsun size düşen bu yarıyıl tatilini en iyi şekilde geçirmek ve biten yarıyılı iyi değerlendirip Şubat ayında yeniden başlayacağımız süreç için yerinde kararlar almaktır. Her ne sebep olursa olsun anne ve babalar olarak bizlere düşen kırıcı olmak yerine yapıcı olmak, bu sonuçlarda kendi sorumluluğumuzu fark edebilmektir. Sorgulayıcı ve yargılayıcı tavırlardan uzak durup evlatlarımızı aile şefkati ile kucaklamamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Şundan emin olun ki ailesi tarafından gerektiği şekilde desteklenen çocuklarımız büyük başarılara imza atacaktır. Eğitim döneminde desteğinizi esirgemediğiniz çocuklarınızdan bugünlerde de sevginizi esirgemeyin.

            Sevgili öğrenciler sizlere de iyi tatiller diliyorum. Tatil kelimesini duyan her öğrenci sevinir. Tatil olsunda ne tatili olursa olsun. Kar tatili, soğuk tatili, yarıyıl tatili, yaz tatili. Unutmayın ki dersler bitip tatil geldiği gibi tatilde biter yine dersler başlar. Karneniz her nasıl olursa olsun tatili iyi değerlendirin. Bol bol dinlenin ve kitap okuyun. Kendi kendinize öz değerlendirme yapıp “Nasıl daha başarılı olurum?” sorusuna cevap arayın.

           Karneye yansıyan başarılarınıza odaklanın. “Bunları ben başardımsa daha fazlasını da başarabilirim” diye düşünün. Unutmayın ki karneler gelip geçicidir. Kalıcı olan diplomalardır. Güzel ve geçerliliği olan bir diplomaya da günü birlik başarılarla değil sürekli olan başarılarla ulaşılır.

           Ailelerinize yapmış olduğum tavsiyeyi sizler için de yeniliyorum. Lütfen notlarınıza vermiş olduğunuz önemi davranış notlarınıza da verin. Çünkü hepimizin birinci önceliği dürüst, güvenilir iyi bir vatandaş olmaktır. Doktor, öğretmen ya da hâkim olmak bundan sonra gelir.

 

            Karneniz nasıl olursa olsun şunu unutmayın büyükleriniz olarak bizler sizleri çok seviyor ve sizlerin başaracağına canı gönülden inanıyoruz. Bu münasebetle idarecilerimiz başta olmak üzere, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve sevgili öğrencilerimize iyi tatiller diliyorum.

Hükümet Konağı Kat3 Senirkent ISPARTA - 0246 511 48 25

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.